Rojas ritmi – sākums jaunai tradīcijai

16. aprīlī Rojas Mūzikas un mākslas skolā notika vieglās un džeza mūzikas ansambļu konkurss „Rojas ritmi”. Atklājot konkursu, skolas direktors Jānis Kivils pateicās visiem klātesošajiem par atsaucību un izteica cerību, ka šis konkurss nākotnē varētu kļūt par skaistu tradīciju.

Viņš priecājās, ka rojenieku uzaicinājumam atsaukušies 18 dažādi ansambļi no 11 Latvijas mūzikas skolām, un katram no viņiem vēlēja, lai konkursā valda draudzība, lai ir prieks uzstāties, un lai tieši mūzika un muzicēšana būtu galvenais, vietu sadalījumu atstājot otrā plānā. Pēc Kivila kunga domām, šajā konkursā galvenais ir apmainīties pieredzē un gūt baudījumu muzicējot.

Konkursantus un viesus sveica arī Rojas novada domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa. Arī viņa izteica cerību, ka konkurss turpināsies arī nākamajos gados, jo reizēm tieši no mazām lietām rodas lielas, kā piemēru minot nu jau starptautisko kinofestivālu „RojaL”, un, kas zina,

varbūt arī „Rojas ritmi” nākotnē kļūst par starptautisku konkursu ar plašu skanējumu arī ārpus mūsu valsts robežām.
Kur konkurss, tur arī žūrija. Žūrijas sastāvā komponists, aranžētājs, klarnetes un saksofona spēles pedagogs, džeza orķestra „Mirāža” mūziķis Alvils Altmanis, viens no redzamākajiem Latvijas akordeonistiem, mūzikas maģistrs, lektors Kaspars Gulbis, komponists, aranžētājs, pianists, pedagogs Ritvars Garoza, J. Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas pedagogs, klarnetists, Rojas Mūzikas un mākslas skolas absolvents, mūzikas maģistrs Jānis Ansons.

Konkurss notika divu kategoriju grupās – viendabīgo ansambļu grupa (dueti, trio, kvarteti, kvinteti) un jaukto ansambļu grupa. Bija pārstāvētas Ventspils, Ķekavas, Kuldīgas, Salaspils, Kandavas, Baldones, Limbažu, Babītes, Mērsraga, Ropažu un Rojas mūzikas skolas. Paralēli šim audzēkņu konkursam pedagogi savā starpā cīnījās par labākā oriģināldarba, skaņdarba aranžijas vai pārlikuma balvu. Kopā tika pieteikti 9 pedagogu specbalvas darbi.

Konkursa diena paskrēja neticami ātri. Mūzikas skolu audzēkņu priekšnesumi sniedza patiesu baudījumu klausītājiem, un manā skatījumā ikviens no viņiem bija pelnījis augstāko novērtējumu, bet, konkurss paliek konkurss … Žurija lēma sekojoši – duetu-trio kategorijā 1. vietu ieguva Kandavas Mākslas un mūzikas skolas akordeonu duets (ped. Dz. Linde), 2. vietā Ķekavas Mūzikas skolas sitaminstrumentu trio (ped. N. Everts), 3. vietā Ventspils Mūzikas vidusskolas klavieru duets (ped. Ņ. Surovceva). Kvartetu-kvintetu kategorijā 1. vietā ierindojās Ernesta Vīgnera Kuldīgas Mūzikas skolas saksofonu kvintets (ped. L.A. Jāvalde), 3. vietā Rojas Mūzikas un mākslas skolas saksofonu kvartets (ped. J. Popelis). Jaukto ansambļu kategorijā 1. vietā Rojas Mūzikas un mākslas skolas ģitāristu ansamblis (ped. M. Zemture), 1. vietā arī Babītes Mūzikas skolas instrumentālais ansamblis (ped. A. Bikauniece) un Kandavas Mākslas un mūzikas skolas kapela (ped. Dz. Linde). 2. vietā Limbažu Mūzikas skolas instrumentālais ansamblis (ped. A. Liepiņš, M. Lūkina), 2. vietā arī Ropažu Mūzikas un mākslas skolas „Rodenpois” vokāli – instrumentālais ansamblis (ped. V. Fedosejevs), bet 3. vietā Jāņa Dūmiņa Baldones Mūzikas skolas instrumentālais ansamblis (ped. A. Bikauniece). Savukārt specbalvu pedagogam par labāko skaņdarbu aranžēšanu nopelnīja Kandavas Mākslas un mūzikas skolas pedagoģe Dzintra Linde, kurai balvā tika pasniegts Dzintras Vīgantes oriģināldarbs – glezna „Dālijas”.

Saspringta šī diena bija arī pašai žūrijai. Tās locekļi ne tikai ar neatslābstošu uzmanību noklausījās visu konkursantu priekšnesumus, bet konkursa noslēgumā uzstājās arī paši, parādot īstu meistarklasi un izsaucot skatītāju ovācijas. Savukārt konkursa starplaikā notika divas lekcijas, kuras vadīja žūrijas pārstāvji Alvis Altmanis un Ritvars Garoza par tēmām „Aktualitātes darbā ar dažāda veida ansambļiem” un „Improvizācijas pamati”.

Rojas Mūzikas un mākslas skolas kolektīvam pirmās ugunskristības tik liela mēroga konkursa organizēšanā aiz muguras. Tā iniciatore un galvenā organizatore bija akordeona nodaļas pedagoģe Baiba Beraģe, par ko konkursa noslēgumā viņa saņēma arī godam nopelnītu pateicību. Vairāk vai mazāk konkursa sagatavošanā un norisē bija iesaistīts ikviens Mūzikas un mākslas skolas darbinieks, jo, kā jau savā uzrunā atklāja domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa, Mūzikas un mākslas skolas direktors Jānis Kivils ir izveidojis lielisku komandu, kurai pa spēkam ir viss. Par to nešaubījās arī neviens konkursa dalībnieks, izsakot pārliecību, ka notikušais konkurss varētu būt sākums lieliskai tradīcijai.

Dace Klabere