Akordeonistu ansambļa "Aleksandra kvartets" koncerts

"Aleksandra kvartets" Rojā

Pašā septembra nogalē Rojas Mākslas un mūzikas skolas izstāžu zālē notika akordeonistu ansambļa ''Aleksandra kvartets" koncerts. Kvarteta mājas ir Liepāja, un kvartetā kopā spēlē Aleksandrs Ļebedevs – akordeons, Cilda Ļebedeva – klavieres, Tamāra Paure – akordeons, Guntis Ābols – akordeons.

Kvarteta galvenā persona ir atraktīvais vadītājs Aleksandrs Ļebedevs, kurš, par spīti savam cienījamam vecumam, spēj aizraut un iekustināt klausītāju prātus un sirdis. Mūziķa dzīves ceļš aizsācies pirmās Latvijas brīvvalsts laikā, turpinājies ar mācībām Maskavas universitātes Tautas mūzikas fakultātes akordeona nodaļā, tad sekojis interesants muzikālās daļas vadītāja darbs Maskavas cirka pārvaldē. No 1965. gada Ļebedeva dzīve saistīta ar Liepāju – sākumā kā mūziķim estrādes birojā, vēlāk – kā pedagogam Emīļa Melngaiļa mūzikas vidusskolas tautas instrumentu nodaļā. Šeit viņa ieguldījums ir īpaši nozīmīgs – izaudzināti daudzi talantīgi akordeonisti, kuri turpinājuši mācības Maskavas, Pēterburgas, Minskas, Viļņas un Rīgas mūzikas augstskolās. Viens no šiem audzēkņiem – Guntis Ābols – tagad kvartetā spēlē kopā ar savu bijušo pasniedzēju.

Jāsaka – katrs kurzemnieks, kurš kaut nedaudz interesējas par mūziku un akordeona spēli ir dzirdējis kaut reizi šo kvartetu pieminam. Koncerts Rojā bija kā veltījums Skolotāju dienai, un, sveicot visus apmeklētājus, Rojas MMS direktors Jānis Kivils īpašus sveicienus sūtīja visiem skolu un pirmsskolu pedagogu kolektīviem.

Rojā par šo koncertu runā vēl nedēļu pēc tā izskaņas: "Tas bija iedvesmojoši! Arī es bērnībā mācījos akordeonu un nolēmu, ka jāatsāk vingrinājumi...", "...es arī spēlēju, bet līdz šādam līmenim man vēl augt un augt, tas bija skaisti...". Visi skaņdarbi ir kolektīva vadītāja aranžēti šim kvartetam, pirms katra no tiem Aleksandrs nedaudz pastāstīja par komponistu, skaņdarba vēsturi vai tā saistību ar paša pieredzēto. Sirsnīgs paldies Rojas MMS par iespēju bez maksas apmeklēt un klausīties profesionāļu sniegumu! Šoreiz tas bija ne vien brīnišķīgs atelpas brīdis darba nedēļas nogalē, bet arī apliecinājums zināmajam teicienam – „vecums nav šķērslis”. 

Iluta Graudiņa